22 lipca 2024

Suplementy wspomagające budowę masy mięśniowej

Budowanie suchej masy mięśniowej jest procesem długotrwałym, a treningi muszą odbywać się systematycznie ze zrównoważonym czasem wysiłku i odpoczynku. Wymaga on też odpowiednio zbilansowanej diety, która pozwoli na uzyskanie dodatniego bilansu energetycznego, a także dostarczy składników odżywczych, koniecznych do budowy muskulatury.
Bardzo popularnymi odżywkami na masę są obecnie gainery. Są to preparaty węglowodanowo-białkowe, które powodują skuteczny oraz szybki przyrost mięśni. Nie powinny ich stosować osoby o tkance tłuszczowej przekraczającej 15% całkowitej masy ciała, gdyż nie zwiększą one masy mięśniowej, a jedynie tłuszczową. Z powodzeniem mogą z nich korzystać ektomorficy, a osoby o normalnej budowie powinny przyjmować gainery od czasu do czasu.
Innymi odżywkami na masę są preparaty wysokobiałkowe oraz suplementy zrównoważone. Rodzaj odżywki należy dobrać pod względem sylwetki oraz prędkości przemiany materii, aby nie wywołać efektów odwrotnych niż zamierzone (przyrost tkanki tłuszczowej a nie mięśniowej). Budowa suchej masy mięśniowej nie jest jedynym zadaniem odżywek na masę. Wpływają one również na intensywność treningów i dostarczają składniki odżywcze do organizmu.