22 lipca 2024

Suplementy – kiedy warto po nie sięgać

Suplementy diety robią w ostatnich latach prawdziwą furorę. Polacy coraz chętnej po nie sięgają, często z wygody. Po prostu łatwiej jest łyknąć taki suplement, niż zadbać o to, by dieta była odpowiednio zróżnicowana i bogata w wartościowe składniki.
Tymczasem przyjmowanie suplementów powinno być praktykowane tylko w wyjątkowych sytuacjach, nie należy po nie sięgać bez potrzeby. Mogą być wtedy bardzo niebezpieczne, gdyż zarówno niedobory, jak i też nadmiar niektórych substancji, np. witamin, może być bardzo szkodliwy. Dlatego jeśli ktoś zdrowo się odżywia, nie odczuwa żadnych wyraźnych sygnałów, że coś jest nie tak to nie powinien sięgać po suplementy. Dopiero po konsultacji z lekarzem można po nie sięgnąć.
Ewentualnie wtedy, gdy próba dostarczenia organizmowi w naturalny sposób, wraz z odpowiednimi składnikami diety, tych potrzebnych substancji, będzie niewystarczająca. Wtedy należy przyjmować takie dawki, jakie zalecane są na opakowaniu lub też jakie proponuje lekarz. Dzięki temu sobie nie zaszkodzimy, a pomożemy.