18 czerwca 2024

Suplementy w diecie sportowca

Sportowcy muszą szczególnie dbać o swoją dietę. Sport jest owszem zdrowy i pożądany dla naszego organizmu, lecz nadmierna, niecodzienna aktywność fizyczna jest też dla niego sporym wzywaniem. By sobie nie zaszkodzić, należy więc zadbać o to, by wraz ze zwiększeniem aktywności sportowej, zadbać także o odpowiednie przystosowanie diety do naszego nowego trybu życia.
Na pewno w diecie sportowej szczególną role ogrywa białko. Jest ono źródłem siły, energii, budulcem układu mięśniowego. Osobom, którym zależy na szybkim zbudowaniu sportowej sylwetki – czyli mało tłuszczu, silne i zarysowane mięśnie – zalecane jest wprowadzenie dobrze przyswajalnego białka w dużych ilościach do swojej diety. Oczywiście nie należy też przesadzać. Przeważnie wystarcza białko dostarczane z pokarmami – w mięsie, warzywach strączkowych, nabiale – jest jego duża ilość. Jednak sportowcy czasem muszą też sięgać po suplementy, zawierające właśnie białko, jak i inne cenne, w wypłukiwane wraz z potem składniki.
Trzeba więc dobierać taki suplement do swoich potrzeb, obserwując zmiany w naszym organizmie i różne symptomy świadczące o jakichś niedoborach.