22 lipca 2024

Suplementy i odżywki – o czym musi wiedzieć sportowiec

Sportowcy muszą szczególną uwagę zwracać na to, jak skomponowana jest ich dieta. Może ona w dużym stopniu przyczynić się do poprawy wydolności ich organizmów. Trzeba więc posiadać na ten temat odpowiednią wiedzę i stosować się do konkretnych zaleceń, związanych z daną dyscypliną sportu, wiekiem, płcią itd.
W przypadku sportów siłowych na pewno wielką rolę ogrywa białko. Jest ono nośnikiem siły i energii, sprzyja szybszej odbudowie mięśni, regeneracji po treningowej itd. Dlatego trzeba zadbać o to, by dieta była bogata w ten składnik. Nie zawsze jest jednak możliwe dostarczanie odpowiednich dawek białka wyłącznie w sposób naturalny, w składnikach pokarmowych. Jeśli zależy nam na zwiększeniu wydolności organizmu, konieczne jest stosowanie specjalnych odżywek, najlepiej z białkiem serwatkowym, ewentualnie – z sojowym.
Te formy są najlepiej przyswajalne przez organizm. Białko buduje mięśnie, dlatego trzeba zadbać, by go nie zabrakło – inaczej będziemy mieć mniej siły, a każdy trening będzie bardzo wyczerpujący.