18 czerwca 2024

Suplementacja dekstrozą

Suplementy diety zawierające dekstrozę należą do odżywek typu CARBO, szczególnie stosowanych w sportach siłowych np.: w kulturystyce, i wytrzymałościowych, takich jak biegi lub kolarstwo. Dekstroza (dextroza) należy do grupy cukrów prostych, które zwiększają bilans energetyczny organizmu, poprawiając jego wytrzymałość oraz wydolność.
Dekstroza stanowi transporter kreatyny i zwiększa jej działanie o połowę, co znacząco wpływa na wzrost szybkości i efektywności przyrostu masy mięśniowej oraz siły. Suplementacji tym cukrem prostym należy dokonywać w trakcie treningu, aby uzyskać jak najlepsze efekty ćwiczeń fizycznych. Zastosowanie dekstrozy po treningu spowoduje podniesienie poziomu glikogenu w mięśniach oraz w wątrobie, dzięki czemu zwiększa się wytrzymałość tkanki mięśniowej, a także jej siła.
Odżywki z dekstrozą należy stosować zgodnie z zaleceniami producenta. Przekraczanie wskazanych dawek wcale nie poprawi efektywności treningów, a nawet może wpływać na nie destrukcyjnie i powodować magazynowanie cukru w postaci masy tłuszczowej. Dekstrozę można dostać w postaci łatwo rozpuszczalnego w wodzie proszku i pojedynczo pakowanych tabletek.